8  Jak pracuje KE?

Komisja zbiera wnioski do pierwszego poniedziałku każdego miesiąca i spotyka się raz w miesiącu. Osoba przewodnicząca KE dokonuje przydziału wniosków członkom KE w taki sposób, by każdy wniosek był opiniowany przez minimum dwie osoby, które posiadają największą wiedzę i kompetencje do oceny problematyki danego wniosku. Ważnym kryterium przydziału jest też zadbanie o to, by uniknąć konfliktu interesów między wnioskodawcą a członkami Komisji. Dzielimy się na zespoły odpowiedzialne za przygotowanie propozycji opinii i w ramach takiego podzespołu zbieramy wątpliwości, ewentualnie propozycje zmian oraz uwagi do projektu. Przed posiedzeniem KE zapoznajemy się ze wszystkimi wnioskami, chociaż za przygotowanie opinii jednego jesteśmy szczególnie odpowiedzialni.

Posiedzenie KE odbywa się zazwyczaj w ciągu dwóch tygodni od daty składania wniosków. Spotkania polegają na omówieniu kwestii etycznych dla poszczególnych projektów, omówieniu przebiegu badań, ich organizacji, informacji dla osób badanych, procedur badawczych – wszystkiego, co może mieć znaczenie dla osób badanych. Autorzy wniosku mogą zostać poproszeni o omówienie z nami osobiście na spotkaniu Komisji kwestii szczególnie niejasnych i dyskusyjnych, jeśli na podstawie napisanego wniosku nie wiemy, na ile kwestie etyczne są zabezpieczone i dobrze rozwiązane. Decyzje podejmujemy kolegialnie (większością głosów). Głosujemy nad jedną z opcji: 

Opinia pozytywna warunkowa oznacza, że wniosek wymaga wprowadzenia korekt/poprawek/uzupełnień, po których wprowadzeniu będzie możliwe wydanie pozytywnej opinii. Zgodnie z Regulaminem KE taką opinię wydajemy, gdy “opiniowany projekt zawiera niewielkie uchybienia względem spełniania standardów etycznych, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, fizycznej i psychicznej integralności, prywatności, intymności i godności osób badanych”. W przypadku otrzymania tego rodzaju opinii możesz złożyć poprawiony wniosek między posiedzeniami KE. Jeśli uwagi KE nie byłyby uwzględnione przez Autora/Autorów wniosku i Komisja nie otrzymałaby poprawionej wersji wniosku, to opinia pozytywna nie zostałaby wówczas w ogóle wydana. 

Z kolei odstąpienie od wydania opinii oznacza, że uchybienia etyczne (możliwe do usunięcia), niejasności lub braki we wniosku są na tyle duże, że KE powstrzymuje się od opiniowania danego wniosku. W takiej sytuacji, jeśli wniosek odnosi się do badań jeszcze nieprzeprowadzonych, możesz złożyć nowy wniosek, zgodnie z harmonogramem składania wniosków do KE. Powodem odstąpienia w przypadku wniosków dotyczących badań w trakcie realizacji bądź zakończonych może być np. niepodanie uzasadnionego powodu niezłożenia wniosku przed rozpoczęciem badań. Dla wniosków dotyczących badań zakończonych powodem odstąpienia może być też przekroczenie regulaminowego (4 lata w momencie złożenia) okresu składania wniosku. Informacje na temat podjętych przez KE decyzji otrzymasz każdorazowo drogą mailową od Sekretarz(a) KE.